Sofa

GD Star Rating
loading...

Zespół powstał w pierwszych miesiącach 2003 z inicjatywy czterech muzyków: Adama Staszewskiego, Michała Bryndala, Tomasza Organka i Bartosza Staszkiewicza i wywodzi się po części z toruńskich formacji Gribojedov, Vernissage oraz Jeremi (Przemysław Wałczuk).

W pierwotnym składzie muzycy spotykali się na próbach i grali instrumentalnie, poszukując melodii oscylujących wokół szeroko pojmowanej czarnej muzyki.  Specyficzny styl, charakteryzujący twórczość zespołu, krystalizował się wraz z poszerzaniem się składu. Po miesiącu prób SOFA zadebiutowała wygrywając toruńskie eliminacje festiwalu FAMA. Na finał do Świnoujścia zespół pojechał już z pierwszą wokalistką Anną Karamon. Tuż po powrocie z festiwalu do grupy dołączył urodzony w RPA raper o polskich korzeniach – S.T.U.B.. W październiku 2003 roku Annę Karamon zastąpiła Kasia Kurzawska.  SOFA zaczęła intensywną pracę nad własnym materiałem. W tym okresie powstało dużo nowych utworów. Zespół zaczął kreślić swój styl będący mieszanką hip-hopu, neo soulu, funku i r’n’b. Skład, nie mając na koncie jeszcze żadnej płyty, koncertował i brał udział w licznych festiwalach. Wówczas najważniejszym wydarzeniem był udział w 4 AM Hip-Hop Festival 2004 u boku gwiazd polskiego rapu.  Latem i jesienią 2004 roku SOFA nagrała minipłytę. EP poszerzyła grono fanów zespołu. Dzięki temu wydawnictwu zespół zyskał sprzymierzeńca – prezentera radiowego, dziennikarza muzycznego i znawcy czarnych brzmień – Hirka Wronę. Dzięki niemu doszło do spotkania łódzkiego MC O.S.T.R.a i SOFY. Zawiązała się między nimi współpraca, po kilku dniach znajomości koncertowali w radiowej Trójce. Pokazano szerszej publiczności instrumentalny hip hop.

W lutym 2005 w składzie SOFY doszło do ostatniej zmiany: perkusista Michał Bryndal odszedł, a jego następcą został Robert Markiewicz.  10 lipca 2005 roku SOFA podpisała kontrakt z wytwórnią fonograficzną KAYAX i w sierpniu rozpoczęto pracę nad debiutanckim albumem. Płyta „Many Stylez” miała premierę 12 maja 2006 roku.  W maju 2006, po premierze albumu, pojawił się klip do pierwszego singla zatytułowanego „Moje życie to…” wyreżyserowanego przez Annę Maliszewską, a tytułowy utwór z płyty „Many Stylez” zakwalifikował się do festiwalu Top Trendy. Dzięki poparciu publiczności SOFA wzięła udział w etapie finałowym i wystąpiła na koncercie Trendy 15 lipca 2006. Całe wydarzenie było transmitowane przez telewizję Polsat, której widzowie na drodze głosowania sms zapewnili SOFIE 4 miejsce. Kilka dni później, 21 lipca 2006 grupa otrzymała statuetkę „Flisaka” oraz zaszczytny tytuł „Nowej Twarzy Roku” plebiscytu „Toruńskie Gwiazdy”, w którym o zwycięzcach decydowali słuchacze Radia GRA, czytelnicy Gazety Wyborczej, a także internauci poprzez portal Wirtualny Toruń.

Wraz z początkiem września przyszedł kolejny sukces. Mianowicie Vena Festival. Spośród 1100 utworów zgłoszonych do konkursu 200-osobowe, międzynarodowe jury zdecydowało o tym, że SOFA obok wielu wspaniałych twórców znalazła się w finałowej 15. W ramach festiwalu wybrano 5 zespołów spośród wspomnianej 15, które zagrały koncert w popularnym londyńskim klubie Scala! Finał festiwalu odbył się 16 września w Łodzi, gdzie SOFA zajęła 7 miejsce.  Podczas letniej trasy 2006 zespół SOFA archiwizował swoje koncerty na video. Z połączenia tych materiałów powstał teledysk do „F.A.Q.” m.in. zawierający urywki z koncertu zarejestrowanego w radiowym studiu im. Agnieszki Osieckiej dla Programu 3 Polskiego Radia (24.09.2006).  Latem 2007 roku zespół wystąpił w Konkursie Premier z piosenką „Szkoda słów” oraz został twarzą PEPSI i 17 września zagrał przed amerykańską grupą Black Eyed Peas w Warszawie. SOFA po raz kolejny dostała się do finału Vena Festival 2007, gdzie zajęli 7 pozycję. Piosenka „Keep On Shakin’” walczyła o laur tego konkursu.

Asortyment Canto:

-Futerały na instrumeny klawiszowe (seria GB)

-Zestaw futerałów i pokrowców na perkusje

-Futerały gitarowe z serii GB

GD Star Rating
loading...